Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Vesnice roku 2017

Karla Šlechtová - Vesnice roku 2017 - celostátní vyhlášení v Luhačovicích

Vesnice roku 2017 - vyhlášení vítěze soutěže

Heřmanov je Vesnicí roku, nejmenší v historii klání

Jana Pechová (Rudé právo 19. 9. 2017)

Jako hattrick by se dal s pomocí sportovní terminologie označit nejnovější úspěch malé vesničky Heřmanov na Žďársku. Letos se totiž stala vítězkou soutěže Vesnice roku, čemuž předcházelo vítězství v krajském klání. A do třetice: jde o historicky nejmenší vesnici, která si na tuto metu v historii soutěže sáhla.

Když v sobotu 16. září v Luhačovicích zaznělo jméno Heřmanova z úst vyhlašovatelů 23. ročníku celostátní soutěže Vesnice roku, osobně tomu přihlížela víc než polovina obyvatel. Z Heřmanova, 200hlavé vísky ležící v kopcích asi 10 kilometrů od Velkého Meziříčí, totiž přijeli místní bez ohledu na umístění, fandit starostce Pavle Chadimové i ve dvou autobusech, celkem přes sto lidí. Zlaté umístění všechny zaskočilo.

„Určitě jsme to nečekali, netušili. Vždyť jsme prý mezi finalisty za celou historii soutěže byli obcí s nejmenším počtem obyvatel,“ vrátila se starostka k okamžiku, který dodnes teprve vstřebává. Zejména pro to, co vesničku jako dlaň ještě čeká. Vítězství je totiž spojeno se slavnostním předáním ocenění, tedy velmi prestižním aktem se spoustou hostů, které musí v Heřmanově nachystat do 7. října. A to už se tu letos stihli vyznamenat mj. i přípravou návštěvy prezidenta republiky, za jejíž úroveň slyšeli uznání ze všech stran. Dlužno připomenout, že starostka tu svojí funkci vykonává jako neuvolněná.

„Za vítězství v krajské soutěži jsme dostali milión korun, stejnou částku jsme si vysloužili za vítězství v celostátním kole. Peníze použijeme asi na opravu školy a kulturního domu, což jsou poslední dvě budovy, které ještě opravené nemáme,“ má jasno starostka.

Pokud by se kdokoli divil, že má Heřmanov i školu, i využití této budovy napovídá o tom, že vítězství vesničce z Vysočiny právem patří.

„Školu jsme museli před dvěma lety s lítostí zavřít, když v malotřídce 1. až 5. ročník bylo posledních pět dětí. Tak jsme to využili na projekt tzv. Komunitní školy Heřmánek. Budova slouží jako obdoba základní umělecké školy, děti se tu učí hrát na hudební nástroje či výtvarné výchově, dospělí sem míří za výukou jazyků či za cvičením,“ ohromila první žena Heřmanova servisem, který vesnička nabízí. Poslední rok navštěvovala školu více než 70 žáků z širokého okolí.

Pro Kraj Vysočina je Heřmanov v pořadí druhou obcí v historii soutěže, která dosáhla na celostátní vítězství. Poprvé to byl Vilémov (Havlíčkobrodsko) v roce 2003. Mezi finalisty bodoval v roce 2001 Častrov, který si vysloužil celostátní stříbro, stejného umístění dosáhnul Pikárec v roce 2008 a Ořechov v roce 2014. Na celostátní bronz dosáhly Křižánky v roce 2012.

„Nejvyšší titul nezíská hned tak někdo, v Heřmanově si titul odpracovali. Skvělé vedení paní starostky má na tomto úspěchu velký podíl,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.