Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Vesnice roku 2017 – komentář starostky

Jako hattrick by se dal s pomocí sportovní terminologie označit nejnovější úspěch naší malé vesničky Heřmanov na Žďársku. Letos jsme se totiž stali vítězem soutěže Vesnice roku, čemuž předcházelo vítězství v krajském klání.

A do třetice: jde o historicky nejmenší vesnici (s přibližně dvěmi stovkami obyvatel), která kdy byla ve finále 23 roků v historii soutěže.

Všichni vítězové těch letošních 13 krajských kol jsou prostě úžasní. Všechny obce či městyse jsou krásně vybudované, mají co ukazovat, čím se chlubit. Myslím, že u nás to bylo opravdu jen a jen o lidech. Heřmanováci postupem času, protože jsme letos soutěžili už po šesté, přijali soutěž Vesnice roku za svou a opravdu se překonávali. Prezentace pro hodnotitelské komise jsme vždy připravili do posledního detailu a většinu programu si vymýšleli sami občané. Je to jejich zasloužené vítězství!  Postupem doby jsme sbírali jednotlivá ocenění a hlavně cenné zkušenosti. V roce 2014 jsme obdrželi Zlatou cihlu za opravenou faru a Cenu naděje za živý venkov, v roce 2015 jsme získali Oranžovou stuhu v krajském kole a následně 2. místo v republikovém hodnocení a vloni 2016 Modrou stuhu za společenský život.

Slavnostní vyhlášení výsledků 16. 9. v Luhačovicích jsme si strašně užili. Všichni si chtěli jen vychutnat krásnou atmosféru spojenou s vyhlašováním výsledků. Jeli na zasloužený výlet a málokdo věřil, že bychom mohli vyhrát. To, co ale Heřmanováci předváděli na kolonádě, bylo naprosto úžasné. Když zaznělo jméno Heřmanova z úst vyhlašovatelů 23. ročníku celostátní soutěže Vesnice roku, osobně tomu přihlížela víc než polovina obyvatel. Z Heřmanova totiž přijeli místní bez ohledu na umístění, fandit ve dvou autobusech, celkem přes stodvacet lidí. V hale Vincenty měly svůj samostatný minikoncert (asi šest písniček) naše nejmenší děti – Heřmánkový sboreček. No a hlavně, tři muzikanti z Heřmanovské kapely hráli celý den u našeho stánku s bohatým občerstvením. Spolu s nimi celý den zpívali i ostatní hosté Luhačovic a úžasně se bavili. Samotné vyhlášení se konalo kvůli deštivému počasí v KD Elektra, takže zpívající heřmanováci pochodovali i přes celé Luhačovice. No a po vyhlášení byli všichni úplně v šoku a nevěřili svým očím a uším!

Zlaté umístění snad všechny příjemně zaskočilo. Také pro to, že nás okamžitě čekalo nejen vstřebání úžasných společných emocí, ale také proto, že celá soutěž pro nás nadále pokračuje. Určitě jsme to nečekali, netušili, ale museli jsme v rekordním čase tří týdnů připravit slavnostní předání ocenění. 7. října se v Heřmanově konala tato slavnost, velmi prestižní akt se spoustou cca 500 hostů. A to už jsme se již letos stihli vyznamenat mj. i přípravou návštěvy prezidenta republiky 30. 6. 2017, za jejíž úroveň jsme slyšeli uznání ze všech stran.

Získání titulu Vesnice roku 2017 nám nese i účast v Evropském kole soutěže. Spolu s loňským vítězem naší republiky obcí Kašava se utkáme příští rok s finalisty ostatních států a snad si neuděláme ostudu.

Život v Heřmanově se doufám nezmění a budeme i nadále stejně dobrá parta jako dosud. To co se změnilo, určitě je, že nám vítězství přineslo spoustu nádherných emocí, společných zážitků. Jsme hrdí na to, že jsme vyhráli tak prestižní titul Vesnice roku 2017. Nikdo nevěřil, že všechny porazíme! Vždyť jsme letos zvítězili v konkurenci 213 obcí z celé republiky a navíc vracíme na Vysočinu titul Vesnice roku po čtrnácti letech. Naposled vyhrál republiku v roce 2003 Vilémov, druhý byl v roce 2008 Pikárec, další druhý byl 2014 Ořechov a třetí v roce 2012 Křižánky. Takže těch finalistů z Vysočiny opravdu moc nebylo.

V Heřmanově se běžně koná přibližně 50 akcí ročně, spousta akcí spojených s dětmi, sportovci, s kostelem, komunitní školou atd. Většina akcí je již tradičních jako jsou třeba ostatky, Boží tělo, vyhlášená pouť, rozloučení s prázdninami, ale vymýšlíme i nové akce jako je třeba zelňačkobraní, burčákobraní, buchtobraní, štrůdlobraní, ochutnávky slivovice i vína, promítáme letní kino, apod. Letošek nám přinesl spoustu nových společných akcí spojených právě s Vesnicí roku, nejen prezentace, návštěvu prezidenta, ale i oslavy, vítáme nové hosty, atd. Společně jedeme také na festival zelňaček do spřátelené Slovenské obce Němce a také navštívíme Pražský hrad a katedrálu v prosinci letošního roku. Prostě skoro každý týden se něco děje a opravdu to všechno zažíváme společně a baví nás to.

Pavla Chadimová
starostka obce